چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / موفقیت / استراحت ؛ کلید داشتن عملکرد فوق العاده
استراحت ؛ کلید داشتن عملکرد فوق العاده
استراحت کافی

استراحت ؛ کلید داشتن عملکرد فوق العاده

آیا استراحت می‌کنید؟

یکی از راه‌های عملکرد خوب، داشتن استراحت کافی است

شاید عجیب به نظر برسد، اما یکی از راه‌های مهم داشتن عملکرد فوق العاده، استراحت کافی و مناسب است. با استراحت مناسب، منابع انرژی بدن دوباره بازیابی شده و ما را برای انجام کارهای سخت بعدی آماده می‌کند، بنابراین می‌توان گفت عملکرد پایین بسیاری از افراد به این دلیل است که به درستی استراحت نمی‌کنند.

ساده‌ترین تعریف استراحت

جدا شدن کامل از کار و بازیابی انرژی است. جدا شدن از کار، صرفاً جدای فیزیکی نیست. بسیاری از مدیران و کارمندان، ساعت‌های طولانی از زمانی را که در خانه هستند به تفکر درباره کارشان می‌پردازند. آن‌ها در خانه هستند، اما به دلیل آنکه کاملاً از کار خود جدا نشده‌اند استراحت نمی‌کنند، به همین جهت بسیاری از افراد، تصور می‌کنند استراحت کافی دارند؛ در حالیکه به واقع چنین نیست. بدن ما برای رسیدن به آرامش و بازیابی انرژی خود به سه نوع استراحت نیاز دارد؛ استراحت روزانه، هفتگی و فصلی که در ادامه به طور مختصر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

استراحت روزانه

بدن هر فرد در طول روز، هر ۹۰ دقیقه یکبار به استراحت و بازیابی انرژی نیاز دارد. ممکن است در افراد مختلف، این زمان کمی طولانی‌تر یا کوتاه‌تر باشد، اما همه افراد به آن نیازمندند؛ برای مثال اگر فردی برای کنکور درس می‌خواند نمی‌تواند ۳ ساعت متوالی مطالعه کند و بازده منسبی نیز داشته باشد.

استراحت؛ عامل داشتن عملکرد خوب

استراحت کردن

استراحت هفتگی

برای داشتن عملکرد مناسب باید یک روز کامل در هفته را به تفریح و استراحت اختصاص دهید. با اینکه بهترین روز برای ین کار جمعه نیست، اما اگر کارمند هستید یا مجبورید تمام طول هفته را کار کنید، حتماً روز جمعه را به کارهایی که دوست دارید اختصاص دهید. اگر یه روز کامل یا حتی نصف روز، از کار و محیط کاری کاملاً جدا شوید، به طور حتم در روزهای دیگر، عملکرد بسیار بهتر و بازدهی بیشتری خواهید داشت.

استراحت فصلی

برای پیشبرد اهداف بزرگ‌تر، بهتر است در هر فصل چند روز را به استراحت و تفریح بپردازید. در این فرصت می‌توانید به مسافرت رفته یا از مکان‌های مختلف مانند موزه‌ها دیدن نمایید. چنین استراحتی به برنامه ریزی و هماهنگی نیاز دارد. شاید بتوان در‌‌ همان ابتدای سال یا ابتدای هر فصل، زمانی را به استراحت خود اختصاص داد و برای آن برنامه ریزی کرد؛ برای مثال از ابتدای فصل مشخص کنید کدام هفته را به استراحت می‌پردازید و چه برنامه‌هایی برای آن چند روز دارید. پیشنهاد می‌کنیم دفترچه‌ای تهیه کرده و هرگاه ایدهٔ جالبی برای تفریح و استراحت به ذهنتان رسید در آن یادداشت نمایید. علاقه‌های شخصی افراد بسیار متفاوت‌اند، بنابراین بهتر است کارهایی که مورد علاقه شما هستند و می‌توانند انرژیتان را بازیابی کنند، انجام دهید. همچنین شاید بتوانید کمی حوزه علاقه مندی‌های خود را افزایش داده و زمانی را برای برخی تفریحات که تا به حال تجربه نکرده‌اید، اختصاص دهید.

منبع: قاصدک شهر

انتشار توسط 8 تم

یک نظر

  1. بله ممنون از مطالبتون.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*