یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / زناشویی / ازدواج، مایه‌ی سکونت و آرامش
ازدواج، مایه‌ی سکونت و آرامش

ازدواج، مایه‌ی سکونت و آرامش

ازدواج، مایه‌ی سکونت و آرامش

خداوند در سوره‌ی روم آیه‌ی 21 می‌فرماید: از نشانه‌های او این است که همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنها آرامش یابید و در میان‌تان مودت و رحمت قرار داد.

این آیه یکی از آیاتی است که با تعبیر «من آیاته» (یکی از نشانه‌های خدا…) آغاز می‌شود و آهنگ مخصوص، لحن گیرا و جذاب و تعبیر مؤثر و عمیقی دارد و معروف است به آیات «انفسی»، از آن‌جا که ادامه‌ی این پیوند در میان همسران خصوصاً در میان همه‌ی انسان‌ها عموماً نیاز به یک جاذبه و کشش قلبی و روحانی دارد، به دنبال آن اضافه می‌کند: و جعل… در میان شما مودت و رحمت آفرید. جالب این‌که قرآن در این آیه هدف ازدواج را سکونت و آرامش قرار داده است (تعبیر پر معنی «لتسکنوا» یعنی در کنار آنها آرامش بیابید.)

به راستی وجود همسران با این ویژگی‌ها برای انسان‌ها مایه‌ی آرامش زندگی آنهاست و یکی از مواهب بزرگ الهی محسوب می شود. این آرامش از این‌جا ناشی می‌شود که این دو جنس، مکمل یکدیگرند و مایه‌ی شکوفایی و نشاط و پرورش یکدیگر هستند. به طوری که هر یک بدون دیگری ناقص است و طبیعی است که میان یک موجود و مکمل وجود او، چنین جاذبه‌ی نیرومندی وجود داشته باشد. به هر حال این آرامش و سکونت، هم از نظر جسمی، هم از نظر روحی وهم از جنبه‌ی فردی و اجتماعی مهم است و اما مسئله‌ی مودت و رحمت در این آیه، در حقیقت «ملات» و «چسب» مصالح ساختمانی جامعه‌ی انسانی است. چرا که جامعه از فرد فرد انسان‌ها تشکیل شده و همچون ساختمان عظیم و پرشکوهی از قطعات گوناگون تشکیل می‌گردد. اگر این افراد، پراکنده باشند و آن اجزای مختلف با هم ارتباط و پیوند پیدا نکنند، جامعه‌ی انسانی به وجود نخواهد آمد.

آن کس که انسان را برای زندگی اجتماعی آفریده، این پیوند و ربط ضروری رانیز در جان او ایجاد کرده است.http://www.webgoftar.com

برگرفته از تفسیر نمونه، جلد شانزدهم،  زیر نظر آیت ا… مکارم شیرازی.

منبع: مجله‌ی آرامش

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*