چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / زیبایی / ارتباط مُد با جراحی زیبایی
ارتباط مُد با جراحی زیبایی
ارتباط مُد با جراحی زیبایی

ارتباط مُد با جراحی زیبایی

ارتباط مُد با جراحی زیبایی

مد، پدیده‌ای است که تقریباً در میان همه اقشار جامعه وجود دارد. یک روز مانتوهای بلند و روز دیگر مانتوهای کوتاه، یک روز آرایش موی سر به سبک آلمانی و روز دیگر موهای بلند و اصلاح نشده، زمانی شلوارهایی باپاچه گشاد که روی زمین کشیده می‌شود، و زمانی دیگر، شلوارهای تنگ وکوتاه مد می‌شوند. گاهی مد عاملی می‌شود برای انتقال هنجار و ارزشی از یک جامعه به جامعه دیگر. بررسی زمینه‌ها وپیامدهای مد گرایی، یکی ازموضوعات مهم درجامعه ما محسوب می‌شود. ازاین رو در این شماره به مقوله مد پرداخته والگوهای سالم آن را در جامعه ایرانی بیان خواهیم کرد.  http://www.webgoftar.com/

زشتی‌های جراحی زیبایی!

علل نارضایتی بیماران تحت عمل جراحی زیبایی به عوامل مختلفی بستگی دارد. بعضی از این عوامل مربوط به عوارض جراحی، تجربه جراح ومشکلات پزشکی است ولی اکثراً مربوط به شرایط فردی واجتماعی بیمار است. انجام جراحی‌های زیبایی از شایع‌ترین جراحی‌ها دربین مردم است. گرچه آمار دقیقی از تعداد اعمال جراحی زیبایی در ایران وجود ندارد ولی به نظر می‌رسد که مراجعه افراد برای جراحی‌های زیبایی، خصوصاً زیبایی بینی افزایش چشمگیری داشته است. هم زمان با افزایش تعداد متقاضیان جراحی زیبایی، انتظار بیماران برای کسب نتیجه دلخواه وداشتن بینی بدون هیچ نقصی هم ازنظر زیبایی وهم ازنظر عملکرد بیشتر شده است. این موضوع باعث شده تا در بعضی افراد جراحی شده، نتیجه جراحی به لحاظ ظاهر یا عملکرد بینی مطلوب واقع نشده وبعضاً به اختلاف جدی بین پزشک وبیمار منجر شده است.

آمارها نشان می‌دهد حدود بیست درصد از نارضایتی‌های جراحی‌های زیبایی مربوط به جراحی بینی است. البته این آمار مربوط به کشورهای صنعتی است که اصولاً جراحی بینی بعد از لیپوساکشن، جراحی زیبایی سینه، پلک وشکم قرار می‌گیرد، با توجه به این که جراحی بینی در ایران شایع‌ترین جراحی زیبایی است، میزان نارضایتی اینگونه بیماران هم بیشتراز سایرین است.

گوناگونی، تنوع شکل وساختار بینی در افراد مختلف سبب شده تا به دلایل مختلف نظیر ضعف تکنیک و تجربه ناکافی جراح و طبیعت خاص چنین اعمالی، بروز عوارضی مثل بدشکلی بینی ، مشکلات تنفسی  واختلالات بویایی ، باعث نارضایتی بیماران می‌شود. این موضوع از این جنبه اهمیت دارد که از یک طرف گرایش فراوان به انجام جراحی‌های زیبایی و صرف هزینه‌های قابل توجه برای آنها سبب شده که پزشکان غیر مرتبط ، افراد غیر متخصص و فاقد صلاحیت لازم به انجام این جراحی‌ها مبادرت کنند که این خود باعث افزایش بروز عوارض و تشدید نارضایتی‌ها می‌شود.

البته در مواردی با وجود مطلوب بودن نتایج عمل به علت شخصیت خاص بیمار و انتظارات غیر واقعی یابیماری‌های روانی و زمینه‌ای، رضایت بیمار هیچگاه جلب نخواهد شد واین مهم‌ترین مسئله‌ای است که جراحان باید در انتخاب بیمار قبل از اقدام به جراحی دقت کافی کنند.

بیماران راضی وناراضی

در یک بررسی تحقیقاتی که در سال 1388 در تهران روی 126 بیمار ناراضی که 77 مورد مؤنث و49 مورد مذکر بودند انجام شد، شایع‌ترین علل نارضایتی‌ها از شکل ظاهری بینی، مشکلات تنفسی، مشکلات بویایی، تغییر صدا، آبریزش بینی واختلال حس اطراف بینی، گزارش شده است.

در جمع‌بندی، 61 بیمار از شکل بینی بعد از جراحی و65 بیمار از سایر عوارض متعاقب جراحی ناراضی بوده‌اند. میانگین بین افراد مورد مطالعه در زنان 8+27ودر مردان 7+26 بوده است.

نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که تعداد بیماران ناراضی مؤنث نسبت به مذکر بیشتر بوده که می‌تواند به علت تعداد بیشتر متقاضیان مؤنث باشد. یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که پزشکان قبل از انجام جراحی زیبایی باید از شرایط روانی، اجتماعی واقتصادی بیماران آگاه باشند و عوامل مؤثر بر رضایتمندی آنها را ارزیابی کنند و همچنین دقیقاً از سطح انتظارات وخواسته‌های بیمار آگاه شوند.

نتایج این بررسی نشان داد که میانگین سنی متقاضیان جراحی زیبایی بینی تقریباً یکسان بوده است .ولی در بیماران مؤنث بیشتراز شکل بینی ودر بیماران مذکر از عملکردبینی بوده است. به علاوه بین میزان نارضایتی وسن بیماران هم رابطه معنی‌داری دیده شده است. به این ترتیب که میانگین سنی بیمارانی که نارضایتی آنها صرفاً از جنبه ظاهری بینی بوده، بیشتراز میانگین سنی سایر بیماران است واین نشان می‌دهد که بیماران جوان‌تر درگیری بیشتری با ظاهر خود دارند ولی در سنین بالاتر علاوه بر جنبه ظاهری به جنبه عملکرد بینی هم توجه بیشتری دارند.

مُد و جراحی زیبایی

پژوهش‌های یک بیمارستان

در یک بررسی دیگر در بیمارستان امام خمینی تهران در سال 1387 که روی یکصد بیمار تحت عمل جراحی بینی انجام شد، نشان داده شد که انجام این جراحی باعث ارتقا نسبی وضعیت بیماران بعد از انجام جراحی شده است.

 اگر بیمار از نظر جسمی و روانی سالم و بدون مشکل برای جراحی باشد وعمل جراحی توسط جراح مجرب در مراکز مجهز انجام شود، این عمل نه تنها خطر چندانی ندارد بلکه تأثیرات مثبت جسمی و روانی آن باعث تقویت اعتماد به نفس بیمار خواهد شد. البته این به میزان زیادی ، بستگی به انتخاب کاندید مناسب جهت جراحی بینی دارد. هم از نظر شخصیت فردی بیمار وهم نوع بینی وکیفیت پوست در نتایج بعد از جراحی تاثیر گذار خواهد بود. در بیماران با پوست ضخیم، چرب وغضروف ضعیف امکان ایجاد تغییرات مناسب کمتر است و به علاوه برای رسیدن به نتایج نهایی جراحی ورفع تورم بینی گاهی اوقات 3تا4سال زمان لازم است و در اکثر موارد نارضایتی‌ها مربوط به همین گروه است. بهترین زمان برای انجام جراحی زیبایی بینی بعد از اتمام بلوغ وکامل شدن رشد غضروفی و استخوانی است که این زمان در خانم ها بعد از14 سالگی ودر آقایان بعد از16 سالگی است. البته وضعیت جسمی وروانی آنها در زمان جراحی هم ملاک تصمیم‌گیری است. با افزایش سن، تغییرات بافتی در بدن نیز باید مد نظر باشد. مثلاًازسن 50 سال به بالا به جهت کاهش قابلیت ارتجاعی پوست شکل‌پذیری بینی کم می‌شود ونتایج جراحی در این سنین به سختی قابل پیش‌بینی است.

علت اکثر نارضایتی‌ها بر پایه عدم اطلاع و آگاهی بیمار از نوع و نحوه احتمالی آن است. به علاوه عدم درک متقابل بین جراح و بیمار در خواسته‌های بیمار و توان جراحی در انجام آن خواسته‌ها، زمینه ساز نارضایتی بعدی خواهد بود. اغلب بیماران ناراضی دیدگاه درستی از جراحی بینی نداشته وبا تصورات غیر واقعی فکر می‌کنند که تغییرات شگرفی در هر نوع جراحی بینی، امکان‌پذیر است. با این که معیارهای زیبایی در نزد بیمار و جراح متفاوت است، شخصیت افراد نیز در ارزیابی نتایج جراحی بسیار مهم است. خواسته بعضی از افراد داشتن چهره مصنوعی وبینی جراحی شده است. ولی اکثراً به دنبال ظاهری طبیعی و بینی متناسب با چهره و عملکرد مطلوب هستند. بعضی از افراد که در پی بحران‌های زندگی یا فشار اطرافیان تن به جراحی داده‌اند در اکثر موارد از نظر روحی ارضا نشده و نارضایتی خود را به اشکال مختلف حتی اصرار به انجام جراحی‌های مکرر نشان می‌دهند.

مُد و جراحی زیبایی

بهترین نامزد‌های جراحی زیبایی

بهترین کاندید برای جراحی زیبایی بینی، مردان و زنانی هستند که هم از نظر جسمی سالم بوده وهم از نظر روانی توقعات منطقی و واقع بینانه از جراحی داشته و محدودیت‌های جراحی وجراح را می‌دانند و انتظار معجزه و دگرگونی در زندگی خود را از این عمل ندارند.

برعکس افرادی که از نظر فکری مستقل نبوده و دائماً تحت تأثیر حرف‌های دیگران هستند یا دچار استرس‌های روانی بوده و فشارهای زیادی را متحمل شده یا با بیماری‌هایی مثل افسردگی و وسواس درگیر هستند، نمی‌توانند کاندیدای مناسبی برای این نوع جراحی‌ها باشند.

افرادی که از نظر مالی مستقل نیستند، ممکن است بعد از جراحی تحت تأثیر کسانی قرار گیرند که هزینه عمل را متقبل شده و از نتیجه عمل رضایت نداشته باشند. در نتیجه از نظر روانی برای خود و اطرافیان مشکلاتی ایجاد می کنند.

بر اساس کتب مرجع، عوارض جراحی بینی که مهم‌ترین آن نارضایتی از شکل بینی ونیاز به عمل جراحی مجدد است که در بهترین مراکز و به وسیله بهترین جراح‌ها حدود 15 درصد است و با اقدامات جراحی مجدد قابل اصلاح است اما در موارد انجام جراحی توسط افراد فاقد مجوز و تجربه کافی عوارض ایجاد شده بعضاً قابل اصلاح نخواهد بود البته همان طور که ذکر شد، بعضاً با وجود نتایج جراحی بسیار مطلوب به علت شخصیت خاص بیمار، سایر مشکلات روانی و ناکامی‌هایی که در زندگی داشته و انجام جراحی را صرفاً به خاطر کم کردن این مشکلات انجام داده است. در نتیجه برطرف شدن این مشکلات به شکل نارضایتی از نتیجه جراحی خود را نشان می‌دهد.

 منبع: مجله زیبایی

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*