پنج شنبه , دی ۲۸ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / روانشناسی / زناشویی / آیا قدرت و میل جنسی مردها متفاوت می‌باشند؟
آیا قدرت و میل جنسی مردها متفاوت می‌باشند؟

آیا قدرت و میل جنسی مردها متفاوت می‌باشند؟

آیا قدرت و میل جنسی مردها متفاوت می‌باشند؟

بله، مردها هم ازلحاظ قدرت و میل جنسی کاملاً باهم متفاوت می‌باشند. احتیاج جنسی خیلی از مردها زیاد است و در عده‌ای خیلی کم. طبق گزارش‌ها Kinsey مردان کوچک‌تر از 30 سال تعداد متوسط انزالشان چه در مقاربت و چه در اثر سایر فعالیت‌ها جنسی 3/3 مرتبه در هفته می‌باشد . عده‌ای در هفته کمتر از یک  انزال دارند و بعضی‌ها هم هفت مرتبه یا بیشتر.  اعدا فوق با سن، وضع زناشویی، موازین اخلاقی و اجتماعی و عوامل فطری فرق می‌کند..

آقای دکتر آیا در مردها هم سردی جنسی مشاهده می‌شود؟

چندی قبل مقاله جالبی تحت عنوان سردی جنسی در خانم‌ها منتشر کردم. بعداً نامه‌های زیادی از خانم‌ها به دستم رسید که شکایت کرده بودند سردی جنسی آن‌ها مربوط به شوهرانشان هست. اینک قسمتی از یک نامه رسیده:

«چرا همه تصور می‌کنند که فقط زن‌ها سردی جنسی دارند؟ در مورد من عکس این قضیه وجود دارد زیرا شوهرم ازلحاظ جنسی سرد و بی‌علاقه و خونسرد می‌باشد. آیا برای خانم‌هایی که دارای آرمان‌های طبیعی و اقناع نشده هستند و توسط شوهران سرد خود به ناامیدی شدیدی دچار شده‌اند چاره‌ای موجود نیست؟»

شکایت این خانم نکته‌های زیادی در بردارد. درست است که سردی بیشتر در خانم‌ها وجود دارد ولی باید دانست که غالباً در مردها هم وجود دارد . خانمی ممکن است از سردی جنسی و بی‌میلی شوهرش شاکی باشد و او را به فقدان مهر و علاقه متهم کرده و حتی تصور کند که به او خیانت روا می‌دارد  گر چه در بعضی موارد سردی جنسی به علت عدم علاقه به‌طرف می‌باشد ولی اکثراً معلول کمبود میل جنسی است که ذاتاً عارض مرد شده و ربطی به‌طرف ندارد.

 آقای دکتر اگر مردی ازلحاظ جنسی سرد باشد ناتوان هم خواهد بود؟

خیر، مردی ازلحاظ جنسی سرد می‌باشد ممکن است هنگام مقاربت کاملاً قادر باشد و بتواند عمل جنسی را انجام دهد. فقط اشتهای جنسی او کم بوده و می‌تواند ماه‌ها بدون لذت جنسی به سر ببرد. ولی مرد ناتوان (Impotent) ممکن است میل جنسی شدید و مداومی داشته باشد و یا اگر دارد نمی‌تواند آن‌قدر خود  را نگه دارد تا دخول انجام گیرد.

توانایی جنسی مرد روی‌هم‌رفته مربوط به قدرت میل جنسی Libido قدرت نعوظ و بالاخره قدرت نگهداری نعوظ برای مدت کافی می‌باشد.

اگر میل جنسی مرد کم باشد یا نتواند نعوظ کند و یا زود انزال کند با اشکال می‌تواند در زندگی زناشویی ارتباطات مطلوب و طبیعی  به وجود مورد.

اگر میل جنسی مردی کم و یا هیچ باشد پس چرا ازدواج می‌کند؟

گاهی قبل از ازدواج مردها به درجه ناتوانی خودآگاه نیستند. گاهی هم ناتوانی و سردی پس از ازدواج عارض می‌گردد. ممکن است مردی قبل از زناشویی  از هر لحاظ طبیعی باشد ولی پس‌ازآن به علل روحی و هیجانی مختلف خود را در مقابل همسرش ناتوان ببیند . گاهی مردها با اطمینان به این‌که کاملاً توانایی جنسی ندارند عروسی می‌کنند به امید این‌که بعداً عیبشان برطرف می‌گردد. بدون شک این اشتباه بسیار بزرگی است. باید قبل از ازدواج ناتوانی جنسی را معالجه نمود و زناشویی را درمان  عارضه تصور نکرد. درهرحال با چنین شرایطی به‌هیچ‌وجه نباید اقدام به ازدواج کرد مگر این‌که زن از عارضه شوهر آینده‌اش اطلاع داشته و به میل خود آن را قبول کند.

خیلی از مردها و زن‌ها به‌خصوص پیران ازدواج را وسیله رفاقت، معاشرت و برقراری خانه تلقی می‌کنند و میل دارند که جنبه جنسی را نادیده بگیرند  ولی این بستگی دارد به فهم و شعور انفرادی، بدون شک  باید در این مورد کاملاً روشن باشند و بدانند که چه اشکالات  متعددی در روابط آینده‌شان به وجود خواهد آمد.

 اگر مردی زود به اوج شهوت برسد آیا دلیل بر ضعف جنسی است ؟

همان‌طوری که قبلاً گفتم مدت عمل جنسی در مردها متفاوت می‌باشد. معمولاً باید نعوظ مدتی باقی بماند و نباید زودتر از یکی 2 دقیقه پس از دخول یا پس از 10-20 حرکت انزال واقع شود. خیلی از مردها نمی‌توانند این‌قدر خود را نگهدارند و به‌زودی به ارگاسم می‌رسند. در این‌ها بلافاصله پس از دخول انزال واقع می‌شود . در مواردی شدید به‌محض تماس آلت با دستگاه تناسلی خارجی و قبل از دخول انزال واقع می‌شود. در اینجاست که دخول و هم‌خوابگی غیرممکن می‌باشد. انزال پیش رس یکی از علل شایع نا هم آهنگی جنسی و ناسازگاری‌های زناشویی به شمار می‌رود.

 علت سردی و ناتوانی در مرد چیست؟

موضوعی را که طبیب باید روشن کند این است که بداند علت عضوی در کار است یا علت روحی به‌عبارت‌دیگر بفهمد آیا ذاتاً و یا به علت عیب فیزیولوژیک است که قدرت و میل جنسی کم شده است یا عدم رشد جنسی، عدم تجربه و اطلاعات و بالاخره ترس و عوامل دیگر مسئول چنین حالتی می‌باشد.

در بعضی از موارد سردی و یا ناتوانی جنسی معلول کمبود هورمون‌ها، اختلالات موضعی اعضاء تناسلی یا عوامل سرشتی دیگری منجر به کمبود احتیاجات و قدرت جنسی مرد می‌شوند می‌باشد. Kineiy متوجه شد پسرهایی که زود بالغ می‌شوند میل جنسی شدیدی دارند و در طول حیات خود فعالیت جنسی بیشتری  هم دارند. چون سن رسیدن به بلوغ طرز تغذیه و عوامل درونی بستگی دارد. بنابراین همین عوامل ممکن است در قدرت جنسی مرد تأثیر داشته باشند.

در خیلی از موارد چه در مردها و در  چه زن‌ها سردی جنسی مربوط به عوامل روحی می‌باشد. افکار دوران طفولیت، تعلق زیاد به مادر، ترس و اضطراب، کشمکش‌های روحی، مزاج عصبی، علاقه به جنس موافق و علل روحی دیگر ممکن است سبب ناتوانی جنسی در مرد شوند. Stekel می‌گوید « علت اکثر انزال‌ها پیش رس ترس می‌باشد». وضعیت تربیتی و شرایط محیط هرکدام نقش مهمی را بازی می‌کنند، Haveloc Keliss می‌گویند « بی‌کفایتی جنسی یکی از تظاهرات مخصوص تطابق اجتماعی است که به‌طور ناقص انجام‌گرفته ».

نقشه رفتار و سلوک جنسی مردها کم‌وبیش با تعلیم و تربیت و تجربیات زمان طفولیت رسم شده است عقیده مرد درباره این‌که وظیفه جنسی مذکر چیست و در برابر زن چه باید کرد، عوامل مذهبی و اجتماعی در احتیاجات و فعالیت‌های جنسی او دخیل بوده و در تحت شرایط معینی ممکن است او را سرد و ناتوان سازد.

آیا ضعف جنسی قابل‌درمان است؟

بله، ولی باید تحت نظر اطبای حاذق و ورزیده انجام گیرد زیرا درمان برحسب علت و ماهیت عارضه فرق می‌کند.

توجه به اختلالات سرشتی، تجویز هورمون‌ها و ویتامین‌های مختلف، درمان موضعی اختلالات دستگاه تناسلی، درمان به‌وسیله جریان الکتریک و سایر درمان‌های طبی گاهی مؤثر واقع می‌شوند. در اکثر این موارد این درمان‌ها بی‌اثر بوده و باید به درمان‌ها روانی متوسل شد.

در اشکال خفیف انزال پیش رس مرد می‌تواند با منتقل و تمرین مداوم خود را از شر این عارضه نجات دهد . برای رهایی از سریع رسیدن به ارگاسم پس از دخول، مرد باید پس از دخول ساکت و آرام بوده و فعالیتی انجام ندهد. به‌محض این‌که حس کرد که انزال نزدیک است تنفس عمیق  وسعت نمودن عضلات تناسلی مفید می‌باشد. با این فواصل استراحت می‌تواند کم‌کم عادت کند به این‌که نعوظ خود را مدت بیشتری نگه دارد و بر قدرت کنترل جنسی بی افزاید. در اوایل کار زن باید با شوهر همکاری کند و به طرق مختلف  در تشویق و کمک او کوشش و جدیت به خرج دهد.

 آقای دکتر راجع به عدم هم آهنگی جنسی سؤال دیگری دارم، آیا عدم تناسب دستگاه تناسلی  مرد و زن تولید اشکال می‌کند؟

 عده‌ای تصور می‌کنند که عدم تناسب دستگاه تناسلی علت عمده ناسازگاری‌های جنسی می‌باشد درصورتی‌که این‌طور نبوده و فقط در مورد استثنایی عدم تناسب ممکن است سبب اشکالات عضوی در مقاربت و یا عدم توازن جنسی بشود. آلت مرد ممکن است به‌اندازه‌ای بزرگ باشد که هنگام مقاربت برای زن تولید درد و ناراحتی بکند بخصوص وقتی‌که خود را محکم گرفته و بترسد. البته این موضوع خیلی کم اتفاق می‌افتد. کوچکی آلت هم هیچ‌گونه عدم هم آهنگی به وجود کمی مورد. می‌توان نقص کوچکی آلت را با انتخاب فن  جنسی مناسب  جبران نمود. بافت‌های مجرای مهبل قابل کشش و اتساع بوده و خود را با اندازه آلت مرد تطبیق می‌دهند. هنگامی‌که دیواره‌های مهبل خیلی شل و متسع هستند، مثلاً پس از  زایمان‌های  سخت ممکن است به علت کمی تماس قدری از تحریک و لذت جنسی کاسته شود ولی در شرایط مدرن امروزی دیگر چنین عارضه‌ای در مامائی وجود نداشته و اگر به وجود آید. فوراً از طریق عمل جراحی اصلاح می‌شود. اگر هنگام مقاربت، زن  عضلات مهبل را متناوباً منقبض و منبسط نماید باعث می‌شود که تماس بیشتر و لذت طرفین بهتر تاًمین گردد.

اگر آلت مرد خیلی کوچک باشد آیا در قدرت جنسی خود یا ارضاء همسرش تاًثیری دارد؟

 اغلب مردان جوان از این‌که آلتشان کوچک بوده و ممکن است در روابط جنسی تولید اشکال کند، وحشت دارند. در بعضی‌ها این ترس تا بلوغ هم باقی می‌ماند  و حتی از ازدواج خودداری می‌کنند تا عیبشان بر دیگران مستور ماند. ولی حقیقت امر این است که کمتر اتفاق می‌افتد آلتی آن‌قدر کوچک باشد که انجام‌وظیفه نکند.

جوانی 27 ساله فارغ‌التحصیل کالج، بسیار قوی و باهوش و سالم بود ولی از این‌که آلتش کوچک بوده و نمی‌تواند با هیچ زنی روابط جنسی لذت‌بخش داشته باشد سخت در وحشت و ناراحتی بود. تختی‌ات او در مورد نقص عضوش روزبه‌روز بیشتر می‌شد به‌طوری‌که به‌هیچ‌وجه اتفاق نیفتاد که رفقای هم‌کلاسش او را لخت مشاهده کنند. در حضور هیچ پسری جهت دوش گرفتن لخت کمی شد. پس از معاینه  معلوم شد که اندازه آلت  او چه در حال معمولی و چه در حال نعوظ بیش از معمول می‌باشد و ترس و وحشت او کاملاً بی‌مورد بوده است.

این‌گونه اضطرابات و آشفتگی‌ها منشأ عمیقی دارند. غالباً می‌توان آن‌ها را مربوط به تخیلات و تصورات درون طفولیت دانست. منشأ ناراحتی آقای نامبرده ازاینجا سرچشمه گرفته بود که پدرش به او گفته بود اگر پسری استمناء نماید آلتش از رشد بازمی‌ماند  و چون او چند سالی به این عمل مبادرت ورزیده بوده تصور می‌کرد که دستگاه تناسلی‌اش طبیعی نخواهد بود.

منبع: کتاب پاسخ به مسائل:

جنسی و زناشویی

اثر: دکتر هانا استون/دکتر ابراهام استون

انشارات: ارغوان/ مشیری

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*