دوشنبه , آذر ۲۷ ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / سلامت / طب سنتی / آشنایی با قارچ دارویی گانودرما
آشنایی با قارچ دارویی گانودرما
قارچ دارویی گانودرما

آشنایی با قارچ دارویی گانودرما

آشنایی با قارچ دارویی گانودرما

این قارچ دارای نام انگلیسی Shining-Ganoderma از گروه قارچ‌های طاقچه‌ای (Bracket-fungi) و از خانواده Ganodermataceae است. کلاهک این قارچ کوچک‌تر و براق‌تر از گونه‌ی G . applanatum است. تعداد پور در هر میلی‌متر از سطح زیرین کلاهک (لایه هایمنیوم) ۴-۳ عدد است.

این قارچ دارای ساقه‌ای بلند و جانبی (latral) است. وضعیت اسپورها و بازیدها شبیه گونه‌ی Ganoderma applanatum است. رسوب اسپور این قارچ به رنگ دارچینی است. این قارچ در جنگل‌های رامسر، نکا، خیرود و سایر مناطق جنگلی شمال و شمال غرب کشور مشاهده می‌گردد.

این قارچ بر روی ریشه و طوقه اغلب پهن برگان رشد می‌نماید. معمولاً در بررسی‌ها نمونه‌ها را از روی بلوط جمع آوری می‌کنند. زمان ظهور کلاهک در اغلب فصول سال می‌تواند صورت گیرد ولی رشد آن بیشتر در تابستان تا اواخر پاییز می‌باشد.

این قارچ در طب سنتی جهت درمان بی‌خوابی، تنگی نفس، تقویت حافظه، بیماری‌های کلیه و کبد، ورم مفاصل، آسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. گانودرمادارای مواد فعال بیولوژیک مانند انواع استرول‌ها، پروتیین‌ها، پلی ساکاریدها، تری ترپنوئیدها و ملانین می‌باشد که پلی ساکاریدها و تری ترپنوئیدهای آن به علت دارا بودن خاصیت ضد سرطانی از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند.

اسپور این قارچ نیز علاوه بر اندام بارده و میسلیوم دارای ترکیبات فعال با خاصیت درمانی است. طی چند دهه اخیر تحقیقات فراوانی بر روی اثرات درمانی و شناسایی ترکیبات شیمیایی این قارچ دارویی ارزشمند در جهان صورت گرفته است.

منبع: مستند ویژه نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران

انتشار توسط 8 تم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*